Jesteśmy, aby pomagać.

Przykładem takiej sytuacji było zdarzenie w centrum przesiadkowym, gdzie nasz patrol został zaalarmowany przez grupę młodzieży o osobie potrzebującej pomocy. Na miejscu okazało się, że 40- letnia kobieta miała problemy z oddychaniem, uskarżała się na bóle głowy oraz mdłości. Natychmiast na miejsce wezwaliśmy Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM), który zadecydował o przewiezieniu poszkodowanej do szpitala.

Chwilę później otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie od przechodniów o mężczyźnie z drgawkami leżącym na chodniku. Na miejsce ponownie wezwaliśmy Zespół Ratownictwa Medycznego.

Takie sytuacje przypominają nam, jak ważna jest współpraca różnych służb i jak istotna jest gotowość do działania, aby pomóc tym, którzy w danym momencie tego potrzebują.




Przypominamy o trwającej akcji

Przypominamy że od 15 marca na terenie naszego miasta trwa powszechna akcja deratyzacyjna. Jej celem jest zmniejszenie liczby gryzoni, które stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańców oraz mogą powodować zniszczenia w mieniu.

Warto pamiętać, że brak przeprowadzenia deratyzacji może skutkować sankcjami zgodnie z art. 117 Kodeksu Wykroczeń.

Akcja deratyzacji potrwa do 15 kwietnia, więc warto już teraz zająć się tym obowiązkiem, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.




Jeden Gest, Wielka Pomoc

Wczoraj nasz dyżurny otrzymał zgłoszenie o seniorce, która według zgłaszającego nie potrafiła określić, gdzie się znajduje ani jak się nazywa. Po przybyciu na miejsce okazało się, że kobieta mimo początkowego wrażenia dezorientacji znała swoje imię oraz miejsce zamieszkania. Z naszą pomocą w bezpieczny sposób 89- letnia mieszkanka Gliwic dotarła do swojego domu.

Serdecznie dziękujemy zgłaszającemu za odpowiedzialność i czujność. Tego typu reakcje mają ogromne znaczenie – czasami wystarczy jeden gest, aby pomóc osobom w potrzebie.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Gliwic o wrażliwość i troskę wobec osób, które mogą potrzebować wsparcia.

Dziękujemy za zaangażowanie!




Pomoc dla osoby w kryzysie bezdomności – apel o nieobojętność

Dzisiaj podczas kontroli miejsc przebywania osób w kryzysie bezdomności natrafiliśmy na osobę, która potrzebowała natychmiastowej pomocy.


Okazało się, że mężczyzna miał odmrożone palce u nogi co uniemożliwiało mu poruszanie się o własnych siłach. Na miejsce zdarzenia wezwaliśmy Zespół Ratownictwa Medycznego, który zadecydował o przewiezieniu poszkodowanego do szpitala.


Sytuacja ta przypomina, jak ważne jest, aby nie być obojętnym na potrzeby innych. Osoby w kryzysie bezdomności często borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi przez co wymagają uwagi i pomocy.


Przypominamy!


Wykonanie telefonu to już forma pomocy, która może uratować życie. Niezależnie od tego, czy chodzi o osobę w kryzysie bezdomności, czy kogoś w innych trudnych sytuacjach, nasza reakcja może być kluczowa. Warto pamiętać, że czasami jedno wezwanie służb może zadecydować o przyszłości drugiego człowieka.




Rutynowa kontrola zakończona ujawnieniem narkotyków

W niedzielę podczas rutynowej kontroli ładu i porządku publicznego w okolicy Placu Piastów, zauważyliśmy mężczyznę siedzącego na murku i palącego. Na nasz widok młody człowiek wyrzucił coś na ziemię. Mężczyzna był wyraźnie zdenerwowany, a od jego osoby wyczuwalna była silna, charakterystyczna woń suszu. Zapytaliśmy go, czy posiada przy sobie substancje zabronione. Po chwili przyznał się do posiadania narkotyków i wyciągnął z kieszeni strunowy woreczek z suszem. Mężczyzna próbował uciec, po ujęciu został przekazany funkcjonariuszom Policji.




Interwencja na rynku zakończona zatrzymaniem poszukiwanego

Kilka dni temu na płycie rynku zauważyliśmy mężczyznę, który spożywał alkohol i zakłócał spokój. Gdy podjęliśmy wobec niego interwencję, podszedł do nas kolejny, nietrzeźwy mężczyzna, który domagał się zakończenia czynności, wykazując przy tym wrogość i agresję.

W wyniku podjętych działań okazało się, że jeden z mężczyzn był poszukiwany przez policję do odbycia kary pozbawienia wolności. Drugi z nich został przewieziony na Izbę Wytrzeźwień




Nasze wsparcie dla ratowników!

Wczoraj podczas rutynowej kontroli natknęliśmy się na działania Zespołu Ratownictwa Medycznego w okolicy jednego z pustostanów na terenie miasta Gliwice . Znajdowała się tam grupa osób, wśród których była młoda kobieta z podejrzeniem złamania kości podudzia. Udzieliliśmy wsparcia Ratownikom, po czym przeprowadziliśmy rozmowę z grupą o niebezpieczeństwach związanych z eksploracją opuszczonych budynków.

Tego samego dnia, w innej części miasta, poszkodowanym był mężczyzna, który spadł z wysokości.
I w tym przypadku Ratownicy Medyczni przyjęli zaproponowaną przez nas pomoc i wspólnymi siłami przetransportowaliśmy mężczyznę do karetki.

Pamiętajcie! Jedna chwila nieuwagi może skończyć się poważnym urazem. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo!




Z troską o innych – nasza reakcja na pilną potrzebę pomocy

Kilka dni temu, podczas patrolu na jednej z ulic zauważyliśmy osobę siedzącą na chodniku, nad którą stał młody mężczyzna. Widok ten wzbudził nasz niepokój.

Z przekazanych informacji wynikało, że mężczyzna siedzący na ziemi nie reaguje na próby nawiązania z nim kontaktu. Z uwagi na fakt, że nie reagował na żadne bodźce, niezwłocznie wezwaliśmy na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego, który podjął decyzję o zabraniu go do szpitala.

To kolejny przykład szybkiej reakcji i naszej troski o bezpieczeństwo mieszkańców Gliwic.




Skuteczna pomoc dla mężczyzny

W miniony weekend interweniowaliśmy w sprawie mężczyzny, który potrzebował pomocy.

Na polecenie dyżurnego udaliśmy się w rejon dzielnicy Brzezinka, gdzie zastaliśmy 74-letniego mężczyznę skarżącego się na zawroty głowy i ból prawej ręki. Po wstępnym rozpoznaniu sytuacji na miejsce wezwaliśmy Zespół Ratownictwa Medycznego.

Po przybyciu na miejsce ratownicy zadecydowali o przetransportowaniu mężczyzny do Szpitala. Dzięki naszej szybkiej reakcji i współpracy ze służbami ratunkowymi, mężczyzna otrzymał niezbędną pomoc i opiekę medyczną.




Projekt „Złota rączka” w Gliwicach

Usterki można zgłaszać telefonicznie w firmie POG-Tech pod numerem 32/270-55-00, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

Z bezpłatnej usługi mogą korzystać starsi gliwiczanie, którzy ukończyli 60 lat, w pierwszej kolejności osoby samotne, chore, które nie potrafią poradzić sobie z domowymi naprawami i nie mogą liczyć na wsparcie bliskich osób.

Szczegóły poniżej:

https://gliwice.eu/aktualnosci/dzieje-sie/zlota-raczka-pomoze?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0nhvofFKFvCGnpKF1cXK3D2yHvn4ohBHpBtzn4A0-hgtkrSg2ElDzxd04_aem_G-CqSXde0fADrg_dbBZOAg




Czystsze Gliwice, Bezpieczniejsze Miasto

Dzięki zaangażowaniu naszych strażników z Wydziału Dzielnicowych, nasze miasto zyskało na estetyce i porządku.

Uprzątnięte zostały aż trzy problematyczne miejsca, przywracając przestrzeni miejskiej nie tylko czystość, ale i bezpieczeństwo.

To doskonały przykład zaangażowania w poprawę jakości życia mieszkańców Gliwic i troski o naszą wspólną przestrzeń.




Powszechna Deratyzacja 2025!

Zgodnie z obwieszczeniem Prezydenta Miasta Gliwice w dniach od 15 marca do 15 kwietnia 2025 roku na terenie naszego miasta odbędzie się powszechna deratyzacja. Akcja obejmuje wszystkie nieruchomości mieszkalne, użytkowe, sklepy, wytwórnie i przetwórnie artykułów spożywczych, obiekty przemysłowe, kolejowe oraz gospodarstwa rolne.

Jej celem jest zmniejszenie liczby gryzoni, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców oraz powodować zniszczenia w mieniu. 🔍 Jak co roku, będziemy przeprowadzać działania kontrolne. Tym samym przypominamy, że brak przeprowadzenia deratyzacji skutkuje sankcjami zgodnie z art. 117 Kodeksu Wykroczeń.

Co ważne:

Deratyzacja polega na jednorazowym równoczesnym wyłożeniu trutki na szczury i inne gryzonie.
Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność! Dzieci mogą mieć dostęp do trutki, co stanowi poważne zagrożenie zdrowia.
Zwierzęta i ptactwo domowe powinny być trzymane w zamknięciu podczas trwania akcji deratyzacyjnej.
W miejscach, gdzie wyłożona zostanie trutka, należy umieścić wyraźne ostrzeżenia.

Jeśli podczas deratyzacji znajdziecie martwe gryzonie w swoich piwnicach lub innych częściach budynku, należy niezwłocznie poinformować zarządcę nieruchomości. To on jest odpowiedzialny za powiadomienie odpowiednich służb, które zajmą się bezpieczną i zgodną z przepisami utylizacją martwych zwierząt.

Deratyzację można przeprowadzić na dwa sposoby:

Samodzielnie – jeśli masz odpowiednią wiedzę i środki.
Z pomocą specjalistycznej firmy deratyzacyjnej.

Koszt przeprowadzenia deratyzacji ponosi właściciel nieruchomości.

W przypadku zatrucia – niezwłocznie skontaktuj się z odpowiednimi służbami!