Graffiti. Bohomazy – część 1

Niszczenie elewacji budynków to prawdziwa plaga. Chuligani posługujący się farbami w aerozolu powodują, że przestrzeń publiczna odstrasza, zamiast zapraszać do korzystania z niej. Sprzeciwiamy się temu, stanowczo.

Chcemy pomóc wszystkim poszkodowanym, przedstawiając rady jak postępować, kiedy na elewacji Państwa domu lub nieruchomości pojawiło się graffiti, plakaty lub ogłoszenia.

Jak zakwalifikować zdarzenie ?

Zniszczenie elewacji poprzez umieszczenie na niej graffiti lub nielegalnych reklam stanowi wykroczenie lub przestępstwo – przesądza o tym wartość poniesionej szkody. Jeśli straty nie przekraczają około ¼ minimalnego wynagrodzenia, mamy do czynienia z wykroczeniem.

 

Jeśli wartość szkód przekracza tę kwotę, czyn stanowi przestępstwo i postępowanie, w tej sprawie prowadzić będzie Policja.
Niezależnie od poniesionych strat umieszczenie napisu, ogłoszenia, reklamy w miejscu do tego nieprzeznaczonym stanowi wykroczenie opisane w art. 63a kodeksu wykroczeń. Warto też pamiętać, że umieszczenie w miejscu publicznym (np. na elewacji budynku) nieprzyzwoitego ogłoszenia, napisu lub rysunku stanowi wykroczenie opisane w art.141 kodeksu wykroczeń.

Oczywiście, są możliwe również inne kwalifikacje prawne.
Art. 67 kw, jeżeli grafficiarz, zniszczył bądź uszkodził ogłoszenie instytucji państwowej, samorządowej, społecznej, artystycznej, rozrywkowej lub sportowej instytucji).
Art. 74 kw (uszkodzono lub uczyniono nieczytelnymi napisy ostrzegawcze dotyczące jakiegoś niebezpieczeństwa).
Art. 85 kw (uszkodzono urządzenie ostrzegające o niebezpieczeństwie).

Trzeba zauważyć, że w sytuacji kiedy mamy do czynienia z wykroczeniem z art. 63a kw, które doprowadziło do uszkodzenia rzeczy, bądź też zniszczenia jej lub uczynienia niezdatną do użytku mamy do czynienia z czynem określonym w art. 124 kw Co za tym idzie, możemy mówić o zbiegu rzeczywistym wykroczeń, opisanym w art. 9 §1 kodeksu wykroczeń.