zebractwo

Kilka dni temu wpłynął do nas wyrok nakazowy dotyczący osoby żebrzącej. Sąd w Gliwicach orzekł karę ograniczenia wolności polegającą na obowiązku wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej  pracy na cele społeczne w wymiarze 40 godzin.

Sytuacja miała miejsce kilka miesięcy wcześniej, kiedy to podjęliśmy interwencję wobec kobiety, która żebrała w centrum miasta. 32- latka mając środki na egzystencje w kwocie  około 3500zł zaczepiała przechodniów prosząc ich o pieniądze. W tym roku podjęliśmy 23 interwencje dotyczące osób żebrzących, które miały środki na życie. Z tego miejsca apelujemy o rozwagę. Pamiętajmy, że ofiarowana „złotówka” niekoniecznie spożytkowana będzie na zaspokojenie podstawowych potrzeb niezbędnych do życia, często wydawana jest na używki. Wiele osób żebrzących nie chce zerwać z tym zajęciem, ponieważ jest ono dochodowe i nie wymaga dużego wysiłku. Przypominamy, że do pomocy bezdomnym i biednym są wyznaczone odpowiednie instytucje. Problem najczęściej polega na tym, że w niektórych miejscach, tj. noclegownie, warunkiem udzielenia pomocy jest trzeźwość. A z tym niestety bywa różnie…

Zgodnie z art. 58 kodeksu wykroczeń kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. złotych albo karze nagany, a kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności.

Oznakuj swój rower

Mistrzowie parkowania

Akcja zima

Nie pal liści!

Psia akcja

Śmieci

Strefa wolna od dymu

Gorąca pułapka

Straż Miejska w Gliwicach
ul. Bolesława Śmiałego 2A
44-121 Gliwice
Telefon: (32) 231-69-55, Fax: (32) 338-19-80
NIP: 631-22-56-965 REGON: 276706186
 

Wykorzystywanie plików COOKIE - więcej informacji...