Nieudane podrzucanie śmieci
Jedna z mieszkanek przezornie widząc, co się dzieje, zrobiła zdjęcie. Następnie zadzwoniła na numer 986, informując nas bardzo dokładnie o zajściu. Odnalezienie sprawców nie było w tym przypadku trudne, ponieważ dysponowaliśmy pełnym materiałem dowodowym, który pozwolił na sprawne i szybkie działanie. Sprawca oczywiście poniósł konsekwencje przewidziane prawem za swój czyn oraz został zobowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów. Zrobił to tak samo sprawnie, jak przy podrzuceniu, tyle że tym razem załadował śmieci do pojazdu z powrotem jeszcze w tym samym dniu, za co dziękują mieszkańcy no i oczywiście My.
Oprócz opisanych już odpadów przy kontenerze zalegały też inne śmieci, które nie powinny tam być. Dzięki współpracy z administratorem tego udało się usunąć wszystko, co pozostało do usunięcia.
Na zdjęciu widać, że problem został rozwiązany. Oby efekt utrzymał się jak najdłużej.
Jakie przepisy chronią nas przed taką sytuacją?
Art 145 Kodeksu Wykroczeń Dz.U. 2022 poz. 2151, który brzmi: § 1. Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.
§ 2. Usiłowanie wykroczenia określonego w § 1 oraz podżeganie do niego i pomocnictwo są karalne.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.