Zgłoszenie wykroczenia, jak to zrobić – część 2

W poprzedniej części omówiono podstawowe informacje dotyczące zgłoszenia wykroczenia. Wskazano na ważne informacje, jakie musi zawierać zgłoszenie i pokazano formy jego przekazania. Czas na kolejne informacje.

Warto przekonać do osobistego zgłaszania czynów zabronionych. Dlaczego? Po pierwsze, osobisty kontakt ze strażnikiem przyjmującym zgłoszenie pozwala na wyjaśnienie wątpliwości i ustalenie, bez wątpliwości, jaki był stan faktyczny. Pozwala też na szybkie i sprawne przeprowadzenie przesłuchania w charakterze świadka.

Po drugie, wyklucza to istotny problem, kradzież tożsamości, podszywanie się. Państwa bezpieczeństwo jest niezmiernie ważne. Nikt (w przypadku kradzieży tożsamości) nie musi ponosić odpowiedzialności za fałszywe zawiadomienie.

Oznacza też, że składającemu zawiadomienie zależy na sprawie, zależy na tym, by przywrócono porządek prawny, a sprawca jego naruszenia został pociągnięty do odpowiedzialności.
Dlatego, w przypadku zawiadomienia o wykroczeniu, preferowany jest bezpośredni kontakt.

W trakcie samego zgłoszenia konieczne będzie sporządzenie dwóch dokumentów. Pierwszy to zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia, drugi – to protokół przesłuchania świadka. O prawach i obowiązkach świadka przeczytacie Państwo, w trzeciej, ostatniej części cyklu.

Pierwszą część cyklu można znaleźć tu

Część trzecia, ostatnia, za tydzień …