fbpx

A może warto wiedzieć? Czym jest Straż Miejska.

A może warto wiedzieć, kolejny cykl edukacyjny.
image_pdfimage_print

 

A może warto wiedzieć? Zaczynamy…
Raz na jakiś czas można spotkać się z komentarzami dowodzącymi, że wciąż mało jest informacji na temat tego, co i dlaczego robimy.
Może warto wrócić do źródeł i przypomnieć czym jest Straż Miejska? Jakie są jej zadania, jakie uprawnienia?

Czy warto lekceważyć drobne wykroczenia, bo to przecież nie są groźne przestępstwa? Co może się wydarzyć, kiedy je lekceważymy?

Na wszystkie te pytania otrzymacie odpowiedź. Dziś początek.

Straż Miejska jest samorządową, umundurowana formacją powołaną do ochrony porządku publicznego na terenie gminy. Wykonuje swoje zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli, pełniąc służebną rolę wobec społeczności lokalnej.

To formuła działania straży – ochrona porządku publicznego na terenie gminy.

Czym jest porządek publiczny? Nie ma jednoznacznej, obowiązującej definicji prawnej tego pojęcia, poświęcimy temu pojęciu odrębny tekst.Zadania straży w ochronie porządku publicznego wskazuje art. 11 Ustawy o strażach gminnych, której pełną treść znajdziecie TUTAJ:

Zdecydowanie najszerszymi zadaniami straży miejskiej są te wskazane w art. 11. ust. 1 pkt 1 i 2.“Art. 11. 1. Do zadań straży należy w szczególności:
1) ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych;
2) czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego – w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym;”

W swej codziennej służbie na rzecz społeczności lokalnej spotykamy się z ludźmi, którzy potrzebują pomocy i tej udzielamy. Spotykamy się też z osobami naruszającymi prawo. Te naruszenia to wykroczenia, czyny zdecydowanie mniejszej wagi niż przestępstwa, ale… ich lekceważenie może doprowadzić do bardzo złych skutków. Piszemy o tym w naszych relacjach.

Dlaczego to robimy? Między innymi dlatego, że taki obowiązek nakłada na nas art. 11. ust. 1 pkt 8 Ustawy o strażach gminnych. Obowiązek to jedno, drugie to prawo. Wasze prawo do tego, by wiedzieć, co robimy i dlaczego to robimy. Realizując te przesłanki, piszemy nie tylko o tym, że uratowaliśmy czyjeś zdrowie, być może też życie, ale również o sprawach drobnych.

Będziemy to robić dalej, w tym cyklu wyjaśniając podstawy naszego działania. Zapraszamy do lektury, zapraszamy do zadawania pytań.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content