Bezpieczeństwo na drodze. Czy postój na chodniku może być zagrożeniem dla pieszych?

 

Pisaliśmy o obowiązkach pieszych drodze, pisaliśmy o obowiązkach kierujących.

Dziś kolej na historię z życia wziętą, czyli jak postój na chodniku może wpływać na bezpieczeństwo pieszych.

Jak wiadomo, postój (samochodów) jest dozwolony, jeżeli spełnione są zasady wynikające między innymi z art. 47 prawa o ruchu drogowym. Jednym z najważniejszych jest zasada określająca szerokość chodnika, który musi być pozostawiony dla pieszych. Zasada ta składa się z dwóch elementów:
1. Postój pojazdu nie może utrudniać ruchu pieszych,
2. Szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 metra.

Oczywiście są jeszcze inne, ale tu zainteresowanych odsyłamy do art.47 ustawy prawo o ruchu drogowym.

My skupimy się na dwóch zasadach, przytoczonej wyżej i jeszcze jednej wynikającej z art.26 ust.3 pkt 3 ustawy prawo o ruchu drogowym, mówiącego o zakazie jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.
Jazda wzdłuż po chodniku, by zaparkować pojazd w wygodnym miejscu, jest zabroniona również dlatego, że może tworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia pieszych.

Jednocześnie zasady wynikające z przywoływanego art. 47 prawa o ruchu drogowym wskazują, że postój pojazdu na chodniku (wszystkimi czterema kołami) inaczej niż przy krawędzi jezdni jest zabroniony.

Te zasady chronią bezpieczeństwo pieszych, powodują, że co najmniej część odpowiedzialności za bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego spoczywa na kierujących pojazdami.

Zdjęcie ilustrujące tekst zostało wykonane w Gliwicach.

Pilnujemy przestrzegania zasad.

Prosimy, stosujcie się do nich, bo być może, kiedyś uratują wam życie.

Prawo o ruchu drogowym – tu.

Skip to content