fbpx
2 maja 2021

Dzień Flagi Rzeczypospolitej

Dziś święto stosunkowo młode i nie wszyscy jeszcze o nim pamiętają. Ustanowiony w 2004 roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej oddaje hołd temu symbolowi polskiego narodu.
image_pdfimage_print

Warto przy tej okazji przybliżyć nieco informacji na temat flagi, by móc przekazać je młodszym pokoleniom wraz z należnym jej szacunkiem.

Mówiąc o fladze Polski, należy odróżnić ją od barw narodowych. Barwy narodowe ustalono już w XVIII wieku i są to kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Flaga Rzeczypospolitej składa się z barw narodowych, ale ma kształt prostokąta o stosunkach boków 5:8. Kolory (odcień czerwieni) i kształt flagi uchwalono, po raz pierwszy po odzyskaniu niepodległości, w ustawie z 1 sierpnia 1919 roku.

Flagę państwową RP obowiązkowo podnosi się na budynkach stanowiących siedziby urzędowe.

Co oznaczają barwy narodowe znajdujące się na fladze?

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, który był w średniowieczu uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Wykorzystywany był on jako symbol dostojeństwa i bogactwa. Nie każdy mógł sobie pozwolić na stosowanie tego koloru z uwagi na cenę barwnika wykorzystywanego do jego uzyskania, dlatego był on zarezerwowany dla najbogatszych, dostojników i szlachty. W średniowieczu rolę barw Królestwa polskiego pełnił sztandar królewski – biały orzeł na czerwonym polu. Zatem dzisiejsze barwy na fladze oznaczają więc – orła białego (pas górny) oraz czerwone pole tarczy herbowej (pas dolny).

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content