fbpx

Eko-poniedziałek o cyberbezpieczeństwie

Zasady bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
image_pdfimage_print

Bycie eko, to nie tylko kwestia szanowania środowiska naturalnego, to w naszym przekonaniu dbanie o bezpieczeństwo środowiska cyfrowego, dlatego… Dziś, kiedy niepodległa Ukraina walczy, pomagamy, każdy na własną miarę i każdy według swoich możliwości.

Nie wolno nam zapominać o własnym bezpieczeństwie, bo wtedy będziemy mogli pomagać szybciej i sprawniej. Dziś garść ważnych informacji przypominających o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni.

Przypominamy je za witryną cert.pl

Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK – Panstwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane  usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty.” (źródło)
Uważajcie na wszelkie linki w wiadomościach mailowych i SMS-ach, szczególnie te sugerujące podjęcie jakiegoś działania, np. konieczność zmiany hasła. Uważajcie też na podejrzaną aktywność na koncie nie tylko w mediach społecznościowych, ale również e-mail.

CERT POLSKA Obserwował w przeszłości tego typu ataki na prywatne konta, gdzie celem było zdobycie informacji zawodowych. Bądźcie wyczuleni na sensacyjne informacje, w szczególności zachęcające do natychmiastowego podjęcia jakiegoś działania. Weryfikujcie informacje w kilku źródłach.

Jeżeli chcecie przekazać jakąś informacje dalej, upewnijcie się, że informacja jest prawdziwa.

Jeśli macie jakieś wątpliwości, wstrzymajcie się, rozpowszechnianie fake newsów źle służy dobrej sprawie.

Upewnijcie się, że posiadacie kopię zapasową wszystkich ważnych dla siebie plików i potraficie je przywrócić w przypadku takiej potrzeby.

Śledźcie ostrzeżenia o nowych scenariuszach ataków w mediach społecznościowych cert.pl.

Zgłaszajcie każdą podejrzaną aktywność przez formularz na stronie incydent.cert.pl .

Podejrzane SMS-y prześlijcie bezpośrednio na numer 799 448 084.

CERT POLSKA rekomenduje zapisanie go w kontaktach.

Tekst opracowany na podstawie materiałów CERT POLSKA.

foto: pixabay.com

Zapowiadamy!!!

Już na wkrótce informacje o bezpiecznym korzystaniu z poczty elektronicznej i mediów społecznościowych.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content