Straż Miejska w Gliwicach G.A.D.K.I. - poczÄ…tek — Straż Miejska w Gliwicach

G.A.D.K.I. - poczÄ…tek

image_pdfimage_print

 

Zagrożenia dla najmłodszych i tych nieco starszych są różne, również mniej lub bardziej oczywiste.
Z dziećmi trzeba rozmawiać – rozumie to każdy dorosÅ‚y. Nie każdy jednak musi wiedzieć jak to robić.

Kiedy zacząć?

Z reguły nie ma problemu w podjęciu rozmowy z dzieckiem na temat bezpieczeństwa w domu, podczas zabawy lub właściwego, bezpiecznego zachowania na ulicy. Kłopoty zaczynają się, kiedy trzeba porozmawiać o unikaniu zagrożeń związanych z wykorzystywaniem seksualnym. I tu pojawia się pytanie – kiedy zacząć?

Nie ma prostej recepty – choć dobrze jak najwcześniej. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i powinni potrafić ocenić, kiedy jest ten właściwy moment.

Jak rozmawiać?

Rozmowy z dziećmi, rozmowy o zagrożeniach, to nie jest jednorazowe wydarzenie, które można odznaczyć w kalendarzu i zapomnieć. Trzeba rozmawiać często, krótko. Dzięki temu dzieci zapamiętają najważniejsze informacje.

Nigdy nie zmuszajcie  dziecka do rozmowy, kiedy nie ma na to ochoty. Zrazi się i będzie problem z kolejną próbą. Nie twórzcie problemów tam, gdzie są zbędne. Odpowiedni moment na pewno przyjdzie. Najlepsze są krótkie wskazówki jak unikać zagrożeń. Jeszcze lepiej kiedy są powiązane z przykładami  codziennego życia.  Twórzcie skojarzenia, a nie prawdy objawione. Nie prawcie morałów i nie róbcie wykładu. Po prostu rozmawiajcie. W przyjaznym otoczeniu, w przyjazny sposób.

W kolejnym odcinku opowiemy Wam, czym sÄ… G.A.D.K.I.

 

Cykl  inspirowany dziaÅ‚aniem – Fundacji Dajemy Dzieciom SiÅ‚Ä™.

 

 

Udostępnij:
Skip to content