fbpx

G.A.D.K.I. – ważne

Cykl, który mają państwo przed sobą, jest trudny. Poruszony temat wymaga zdecydowanego działania, ponieważ chodzi o szczególnie cenną wartość, jaką jest bezpieczeństwo dzieci.
image_pdfimage_print

 

 

Cykl, który mają państwo przed sobą, jest trudny. Poruszony temat wymaga zdecydowanego działania, ponieważ chodzi o szczególnie cenną wartość, jaką jest bezpieczeństwo dzieci.

Co oznacza akronim G.A.D.K.I.?

G – Gdy mówisz „nie”, to znaczy nie. Dziecko może powiedzieć „nie”. Powinno to być szanowane przez osoby dorosłe, również bliskie dziecku. Kiedy dziecko nauczy się mówić „nie” osobie bliskiej, z pewnością nauczy się mówić to samo osobie obcej.

A – Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy. Kiedy występuje bezpośrednie zagrożenie, ważne jest szybkie działanie i dziecko powinno natychmiast wezwać pomoc. Dotyczy to każdej sprawy, która może powodować, że dziecko staje się smutne lub wystraszone.

D – Dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które Cię niepokoją. Wyjaśnij, dziecku różnicę pomiędzy dobrymi a złymi tajemnicami. Nikt nie powinien zmuszać dziecka, by trzymało w tajemnicy coś, co je przeraża, smuci lub niepokoi. Dziecko nie musi się bać i dochowywać sekretów, które je martwią lub zawstydzają.

K – Koniecznie pamiętaj, że Twoje ciało należy do Ciebie. Nikt nie ma prawa zmuszać dziecka do robienia czegokolwiek, co powoduje dyskomfort. Jeżeli ktoś próbuje to robić, dziecko powinno powiedzieć o tym osobie dorosłej

I – Intymne części ciała są szczególnie chronione. Tego tłumaczyć nie musimy.

Rozmowy z dziećmi, na temat zagrożeń są trudne. Należy pamiętać, że rozmawiając z dziećmi, uczymy je o tym, że mogą rozmawiać z nami na każdy temat.

 

To nie koniec…

 

Tekst inspirowany działaniem Fundacji “Dajemy Dzieciom Siłę”.

 

zdjęcie ilustracyjne:

pixabay.com

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content