fbpx

Gdzie się zaczyna, a gdzie się kończy … postój Taxi?

Z koniecznością odpowiedzi na takie pytanie styka się wielu kierowców szukających wolnych miejsc postojowych, dla swoich samochodów.  Odpowiedź na to pytanie jest również ważna dlatego, że błędna interpretacja może być przyczyną problemów.
image_pdfimage_print

Przekreślony znak „TAXI” oznacza początek postoju. Czyli wolno dokonać postoju przed przekreślonym znakiem D-20 oraz za znakiem D-19. Jest sytuacja, w której kierujący dokona postoju przed znakiem D-19 a za znakiem D-20.

Wystarczy zapamiętać, że znaki D-19 oraz D-20 to strefa, w której zatrzymywać mogą się wyłącznie taksówki.

Ważne dla wyjaśnienia problemu jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach.

Początek odcinka jezdni przeznaczonego dla postojów Taxi (osobowych) oznacza znak D-19.

Ważne!

Znak D-19 powinien być wykonany dwustronnie i umieszczony przy krawężniku obok miejsca postojowego dla pierwszej taksówki.

Znak D-19

Znak D-20, oznaczający koniec postoju taksówek oznacza koniec odcinka jezdni, przeznaczonego do postoju taksówek i należy go umieścić na końcu wyznaczonego miejsca postojowego (dla pojazdu taxi).

Znak D-20

O tym oznakowaniu, warto pamiętać również dlatego, że za niestosowanie się do ww. oznakowania można zostać ukaranym grzywną w wysokości 100 zł oraz uzyskać wpis 1 punktu karnego.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content