fbpx

Graffiti, bohomazy - część 2

image_pdfimage_print

Niszczenie elewacji budynków to prawdziwa plaga. Chuligani posługujący się farbami w aerozolu powodują, że przestrzeń publiczna odstrasza, zamiast zapraszać do korzystania z niej. Sprzeciwiamy się temu, stanowczo. W pierwszej części cyklu wskazaliśmy na podstawy prawne ścigania chuliganów niszczących elewacje budynków, dziś wskazujemy na inny ważny problem.

Jak oszacować straty?

Jeśli Państwa nieruchomość ucierpiała w wyniku działania grafficiarza lub osoby rozklejającej nielegalne ogłoszenia konieczne będzie oszacowania poniesionych strat.
W przypadku umieszczenia graffiti należy spróbować samemu wskazać koszt odnowienia zniszczonego fragmentu elewacji do stanu przed umieszczeniem napisu, a więc nie tylko zamalowanie samego napisu, lecz takie odmalowanie fragmentu elewacji, które przywróci w pełni stan poprzedni.

W przypadku umieszczenia ogłoszenia, plakatu na nieruchomości i stwierdzenia, że spowodowało to zniszczenie elewacji (np. poprzez działanie kleju, ubrudzenie resztkami taśmy klejącej), należy postąpić podobnie – oszacować koszt odnowienia elewacji.

Dokumentując szkody powstałe w wyniku działania ww. osób, warto wykonać zdjęcia zniszczonych fragmentów elewacji. Pamiętając o tym, by fotografować zarówno ogólny wygląd elewacji, jak i szczegóły zniszczonego fragmentu. Jeśli nie można precyzyjnie ustalić kosztów odnowienia elewacji, zrobi to biegły rzeczoznawca na zlecenie Policji.

 

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content