Przypomnijmy.
Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez jednego kierującego.
Ta definicja jasno wskazuje, na hulajnodze elektrycznej może jechać tylko jedna osoba. Przewóz pasażera jest zabroniony!
Kto może jeździć hulajnogą elektryczną? Każdy, kto jest pełnoletni, czyli ukończył 18 lat. W przypadku nieletnich, powyżej 10 roku życia, warunkiem jest posiadanie karty rowerowej. Młodsze dzieci mogą jeździć tylko w strefach zamieszkania i pod nadzorem osób dorosłych.
Od 1 stycznia 2022 r. hulajnogi elektryczne muszą spełniać ściśle określone warunki techniczne. Muszą posiadać co najmniej jeden hamulec, przednie i tylne oświetlenie, elementy odblaskowe, sygnał dźwiękowy, oraz „stopki” umożliwiające pozostawienie hulajnogi w pozycji stojącej.
Hulajnogą elektryczną można jeździć też po chodniku, czyli drodze dla pieszych. Muszą tu jednak być spełnione następujące warunki. Po pierwsze chodnik znajduje się wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 km/h i nie ma wydzielonego pasu ruchu dla rowerów. Kierujący hulajnogą elektryczną musi poruszać się z prędkością dostosowaną do prędkości pieszych.
Tak, hulajnoga elektryczna może poruszać się również po drodze publicznej, ściślej po jezdni. Należy tylko pamiętać o warunku koniecznym – na jezdni musi obowiązywać ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Jeżdżący hulajnogami elektrycznymi, mogą poruszać się po drogach dla rowerów lub tzw. pasach ruchu dla rowerów, jeżeli są wyznaczone dla kierunku, w którym porusza się kierujący hulajnogą. Dla tych dróg obowiązuje ograniczenie prędkości dla hulajnogi elektrycznej – 20 km/h.
To podstawowe zasady dotyczące hulajnóg elektrycznych i ich użytkowników.
Przypominamy, że za naruszenie zasad dotyczących poruszania się hulajnogami elektrycznymi ich użytkowników mogą spotkać konsekwencje prawne.
Warto pamiętać nie tylko o tym. Na drodze, również tej dla pieszych, rzadko jesteśmy sami. Dlatego myślmy o bezpieczeństwie swoim i innych. Bądźmy uprzejmi i życzliwi da siebie. Razem będziemy bezpieczni.
Szczegółowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych znajdziecie w ustawie – prawo o ruchu drogowym.
Foto: pixabay.com