fbpx
23 lipca 2021

Nie zostawiaj dziecka ani zwierzęcia w samochodzie

image_pdfimage_print

Mimo że w ostatnich dniach przyszło lekkie ochłodzenie, należy nadal pamiętać, że trwa lato.
Upały mogą jeszcze wrócić — w związku z tym krótkie przypomnienie, aby nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie nawet z uchylonymi oknami, czy z wodą. Również cień jest złudnym bezpieczeństwem, ponieważ słońce zmienia swoje położenie i pojazd, który pozostawiliśmy w cieniu, kiedy wrócimy, w tym cieniu może już nie stać.
W środku pojazdu w upalne dni dochodzić może do niebotycznych temperatur, które w ciągu zaledwie kilku minut mogą wyrządzić wielką krzywdę, doprowadzając nawet do śmierci.

Kiedy zauważymy zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę należy najpierw sprawdzić, czy właściciel pojazdu jest obecny obok lub drzwi są otwarte. Jeżeli tak nie jest a stan dziecka lub zwierzęcia pogarsza się mamy prawo użyć wszelkich środków, aby wydostać poszkodowanych — np. wybijając szybę. (Pamiętać jedynie należy, aby nie wybijać szyby od strony osoby lub zwierzęcia, które chcemy uratować). Wcześniej dobrze jest też zrobić zdjęcie sytuacji, a następnie zadzwonić pod nr 112 lub 986.

Zgodnie z art. 26 § 1 Kodeksu Karnego, który mówi o stanie wyższej konieczności:
“Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.”

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content