fbpx

Obowiązki właścicieli posesji – zima, część 2

Ile waży metr sześcienny śniegu, a ile - lodu? Jakie sa obowiązki właścicieli posesji?
image_pdfimage_print

 

„Jeden metr sześcienny puchu śniegowego może ważyć około 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu nawet 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu.” (źródło)

Dlaczego o tym piszemy?
Zima co prawda niezbyt agresywna w tym roku, ale… wszystko może się zmienić z dnia na dzień i wtedy śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii. Równie niebezpieczne są nawisy śniegowe i sople zwisające z dachu przy okazji odwilży. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi, zwierząt, mienia.

Kilka słów na temat obowiązujących przepisów.
Miejsce, w którym znajdują się nawisy śniegowe, lód itp. to miejsce niebezpieczne dla osób postronnych. Na przykład, kiedy sople zwisają z dachu budynku znajdującego się bezpośrednio przy chodniku. Zatem obowiązek ich usunięcia, a ściślej usunięcia zagrożenia będzie wynikał z  art. 72 Kodeksu wykroczeń.

Art. 72. Kto wbrew swemu obowiązkowi nie dokonuje odpowiedniego zabezpieczenia miejsca niebezpiecznego dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze aresztu albo grzywny.

Warto pamiętać na kim spoczywa obowiązek. To właściciel, administrator (zarządca wspólnoty), użytkownik posesji lub osoba przez nich wyraźnie wyznaczona. Jeżeli mieszkamy w budynku wielorodzinnym, trzeba wiedzieć do kogo zgłaszać kwestie zagrożenia spowodowanego przez sople, śnieg na dach czy też nawisy śnieżne.
Nie wolno być obojętnym, jeżeli widzicie zagrożenie, dajcie nam znać, my z pewnością zareagujemy.

 

Pełne brzmienie Ustawy – Kodeks Wykroczeń znajdziecie – TUTAJ.

 

zdjęcie:pixabay.com

 

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content