fbpx
1 lutego 2022

Parkujesz, ryzykujesz

Bo "tylko na chwilę?"... Parkujesz blokując bramę - ryzykujesz... szukanie samochodu na parkingu
image_pdfimage_print

Kiedy podejmujecie decyzję o postoju pojazdu w sposób blokujący wjazd/wyjazd z posesji, bardzo ryzykujecie. To nie tylko zdenerwowanie właściciela, który nie może korzystać z posesji. To również ryzyko konsekwencji prawnych.

O tych konsekwencjach przekonał właściciel Citroena, który dziś około godziny 12:00 na ulicy Mieszka I (dzielnica Wojska Polskiego, rejon 5) zablokował możliwość korzystania z bramy wjazdowej na posesję.
Działając na podstawie art. 130a ust. 1 pkt 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, wydaliśmy dyspozycję o usunięciu pojazdu, na koszt właściciela, na parking strzeżony. Oprócz tego kierujący poniesie konsekwencje prawne wynikające z popełnionego wykroczenia.

Przypominamy:

Koszt usunięcia pojazdu z drogi wynosi 299 zł, koszt odstąpienia od czynności to 30% kosztu usunięcia z drogi (podstawa prawna – Uchwała nr XXI/413/2020 Rady Miasta Gliwice z dnia 26 listopada 2020r. w sprawie ustalenia opłat za usuwanie pojazdów z dróg i ich przechowywania na parkingu strzeżonym.)

Zakaz blokowania bramy wjazdowej/wyjazdowej określa:

Art.  49. Ustawy prawo o ruchu drogowym
2.  Zabrania się postoju:
1)  w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej; (źródło)

Zgodnie z aktualnym „taryfikatorem mandatów karnych” maksymalna grzywna za to wykroczenie wynosi 100 zł. (źródło)

 

zdjęcia: własne SM Gliwice

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content