fbpx
27 maja 2021

Poczwórna nominacja do "Miszczów" z postoju TAXI, ul. Kościuszki, dzielnica Śródmieście

image_pdfimage_print

Poczwórna nominacja do “Miszczów” z ul. Kościuszki z dzielnicy Śródmieście. Taka kombinacja zaparkowanych pojazdów na postoju dla taksówek to rzadki widok.
Pamiętać należy, że wiele osób korzysta z taksówek, a takie miejsca postojowe są m.in. po to, aby móc spokojnie je “złapać”.

Ponieważ postoje taksówek, a właściwie ich oznaczenia, zawsze przysparzają kłopotu (i nerwów) kierującym, przy okazji nominacji do “Miszczów” – krótkie przypomnienie i uzupełnienie wpisu ➡️ https://smgliwice.pl/gdzie-sie-zaczyna-a-gdzie-sie-konczy-postoj-taxi/

Postój taxi oznaczony jest znakami D-20 i D-19 (patrz zdjęcie) ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2311)

Dlaczego znaki są ustawione w ten sposób, że koniec wydaje się być na początku, a początek na końcu?
Określa to § 53 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2310).
Znak D-19 – oznacza miejsce przeznaczone na postój taksówek, z wyjątkiem taksówek zajętych, a znak D-20  oznacza miejsce, w którym kończy się postój taksówek.
Oznacza to, że pierwszym mijanym znakiem przez kierowców jest znak D-20, czyli koniec postoju, ponieważ kierujący taksówkami parkują “od początku” postoju – wyznaczonego znakiem D-19, zajmując jeden za drugim, wolne miejsca postojowe, aż do znaku D-20. Dlatego może się wydawać, że znaki są ustawione odwrotnie.

Jak sobie to łatwiej uzmysłowić?
Podobnie jak z dojazdem do świateł – dojeżdża się do pierwszego stojącego pojazdu.
W takim wypadku prawidłowym zaparkowaniem pojazdu będzie (jeżeli są do tego wyznaczone miejsca) ZA znakiem D-19 (czyli nieprzekreśloną tabliczką TAXI), lub PRZED znakiem D-20 (przekreśloną tabliczką TAXI).

Należy mieć na uwadze również, że zgodnie z § 53 powyższego Rozporządzenia (…) jeżeli na postoju taksówek nie umieszczono znaku D-20, to kończy się on w odległości nie większej niż 20 m przed znakiem D-19.

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach

Policja Gliwice

Policja Śląska

 

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content