fbpx
5 kwietnia 2023

Pomoc na czas osobie potrzebującej

Kilka dni temu (30.03.2023 r.) otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące leżącej osoby na terenie Poczty Polskiej przy ul. Zwycięstwa (rejon VI, dzielnica Śródmieście).
image_pdfimage_print

Podczas oczekiwania na Zespół Ratownictwa Medycznego, udało nam się dobudzić osobę, która nas poinformowała, że choruje na cukrzycę. Jako przeszkoleni ratownicy kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przyjazdu zespołu monitorowaliśmy stan zdrowia osoby, a następnie przekazaliśmy ją medykom. Dziękujemy za każde zgłoszenie i w dalszym ciągu apelujemy, aby nie być obojętnym na los innych, ponieważ czasem minuty mogą uratować komuś życie.

Musicie wiedzieć, że:

objawy niedocukrzenia bardzo łatwo pomylić z objawami nadmiernego spożycia alkoholu! Nie bagatelizujmy osoby “na oko” wyglądającej jak po spożyciu alkoholu – może bełkotać, zataczać się, mieć drżące ręce, a tymczasem może potrzebować bardzo naszej pomocy.

Pamiętajcie, że wszelkie sytuacje możecie zgłaszać pod numer 986 a przede wszystkim na 112 – ogólnopolski numer ratunkowy.

Jak udzielić pomocy osobie chorującej na cukrzycę?

Tutaj warto zaznaczyć, że wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy – hipo i hiperglikemia.

Z hipoglikemią mamy do czynienia, gdy stężenie glukozy we krwi jest zbyt niskie. Pojawia się szereg objawów świadczących o tym, że organizm cierpi na niedocukrzenie – Osłabienie, uskarżanie się na uczucie głodu, zaburzenia widzenia, senność, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, nerwowość, zdekoncentrowanie. Postępowanie w hipoglikemii u osoby przytomnej jest bardzo proste i polega na podaniu diabetykowi szybko wchłanialnej glukozy – najczęściej w postaci tabletek glukozowych lub żelu z zawartością glukozy.

Można pokusić się również o podanie mocno słodzonego napoju.

W przypadku utraty przytomności, oceniamy oddech, w przypadku zachowanego oddechu i braku przytomności układamy w pozycji bezpiecznej, a w przypadku nieprawidłowego oddechu u osoby nieprzytomnej rozpoczynamy resuscytacje krążeniowo-oddechową z AED jeżeli jest dostępne. Warto również pamiętać, że osoby chorujące na cukrzycę czasami noszą silikonowe opaski na nadgarstkach informujące o chorobie, co w przypadku osoby nieprzytomnej i wezwania zespołu ratownictwa medycznego jest bardzo ważną informacją dla ratowników.

Hiperglikemia natomiast, to stan, którym obserwuje się wzrost stężenia glukozy we krwi. Jest to sytuacja, która może nieść za sobą poważne powikłania.
W przypadku podejrzenia hiperglikemii lub jej stwierdzenia w badaniu glukometrem, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Osobie chorej nie należy podawać jedzenia, picia i leków. Jeżeli pacjent ma w domu insulinę i jest przytomny, może samodzielnie wykonać iniekcję.

Głównymi działaniami pierwszo-pomocowymi będą wsparcie osoby poszkodowanej, zadbanie o jej komfort psychiczny, termiczny, i odpowiednie wezwanie służb ratunkowych.

Niezmiennie dziękujemy:

Jacek Wawrzynek

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach

Centrum Ratownictwa i Bezpieczeństwa

https://www.mojacukrzyca.org/

Polskie stowarzyszenie diabetyków

CEZ Tychy

Powyższe zalecenia opracowano na podstawie artykułów:

https://projektaed.pl/fundacja/pierwsza-pomoc-przy-cukrzycy/

https://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/hiperglikemia-jak-pomoc-gdy-wzrasta-poziom-cukru-we-krwi.html

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content