fbpx

Porady na sezon rowerowy - dziecko na rowerze

Podróżowanie rowerem do pracy, na zakupy czy na wycieczkę może być wygodne i odprężające. Jednak przede wszystkim powinno  być bezpieczne - tym bardziej, jeżeli na na wycieczkę jedzie również dziecko.
image_pdfimage_print

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że w pewnych sytuacjach dziecko oraz jego opiekun mogą, a nawet muszą, poruszać się chodnikiem. Często słyszane uwagi na temat poruszania się rowerem po chodniku muszą zostać zignorowane. Warto przyjrzeć się podstawowym zasadom dotyczącym małych rowerzystów, które są określone Ustawie o ruchu drogowym.

Zgodnie z art. 33 (Obowiązki i zakazy dotyczące kierującego rowerem lub motorowerem) – dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Oznacza to, że dziecko w tym wieku  może być przewożone w foteliku rowerowym lub przyczepce rowerowej.

Z kolei art. 2 określa pojęcie pieszego i tak ust. 18 głosi, że jest to między innymi osoba „w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej”. Wynika z tego, że dziecko do lat 10 kierujące rowerem traktowane jest jako pieszy i nie może poruszać się po jezdni, a tylko i wyłącznie po chodniku i jedynie pod opieką osoby dorosłej. Z powyższego wynika jednocześnie, że osoba dorosła opiekująca się dzieckiem na rowerze może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze również po chodniku.

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 11 w strefie zamieszkania ograniczonej znakami D40 i D41 pieszy ma prawo poruszać się całą szerokością jezdni, a więc dotyczy to także małych rowerzystów w wieku do 10 lat.

W przypadku, jeżeli obok chodnika wyznaczona jest ścieżka rowerowa, to nie należy na nią wjeżdżać z tak małym dzieckiem. Dozwolone jest korzystanie z niej tylko wtedy, gdy nie ma chodnika ani pobocza albo nie mamy możliwości skorzystania z nich. Należy podkreślić, że w przypadku braku chodnika, pobocza, ścieżki rowerowej dozwolone jest poruszanie się lewą stroną jezdni, pod prąd, tak jak piesi.

Z Ustawą prawo o ruchu drogowym można zapoznać się TUTAJ.

 

O poradach rowerowych pisaliśmy również tutaj:

  • Porady na sezon rowerowy – obowiązkowe wyposażenie roweru – LINK
Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content