fbpx
19 maja 2021

Porady na sezon rowerowy - prawa i obowiązki uczestników ruchu na "ścieżkach" dla pieszych i rowerów

image_pdfimage_print

W związku z poprawą pogody coraz więcej osób zaczyna jeździć rowerem oraz spacerować – to cieszy – każda forma aktywności jest wskazana.
W związku z tym krótki poradnik na temat poruszania się po “ścieżkach” dla pieszych i rowerzystów.

Drogę dla pieszych i rowerów określają jednocześnie znaki C-13 oraz C-16 umieszczone na jednej tabliczce (patrz zdjęcie) – przedzielone linią poziomą lub pionową:

– kombinacja z linią poziomą informuje, że rowerzyści i piesi mogą poruszać się całą szerokością drogi, a art. 33 ust.1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 450), informuje, że kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym”

– kombinacja z linią pionową informuje, że – piesi zobowiązani są poruszać się po tej stronie drogi, która wyznacza oznakowanie dla ruchu pieszych, a rowerzyści – analogicznie po stronie, która wyznacza ruch dla rowerów.
W tym miejscu istotny jest
art. 11 ust. 4 powyższej Ustawy w myśl którego “korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi”.

Pamiętać również należy, iż wobec obu stron za naruszenie przepisów mogą zostać wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem:
– zgodnie z art. 97 Kodeksu Wykroczeń w związku z art. 11 ust. 4 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym – dotyczący naruszenia przepisów dotyczących ruchu pieszych na drogach dla rowerów, oraz
– zgodnie z art. 97 Kodeksu Wykroczeń w związku z art. 33 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym – dotyczący naruszenia przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Pamiętajmy o tym, aby na drodze, z której aktualnie korzystamy (i poza nią również ;)) – być uprzejmym dla wszystkich uczestników ❤️

 

Mini Komisariat KMP w Gliwicach 

KMP w Gliwicach

Policja Śląska

Miasto Gliwice

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach

Gliwicka Rada Rowerowa

 

 

Wyposażenie roweru ➡️ https://smgliwice.pl/porady-na-sezon-rowerowy-obowiazkowe-wyposazenie-roweru/

 

 

 

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content