fbpx

Strefa ograniczonej dostępności – kwestia zasad

Od 9 sierpnia 2021 r. na drogach gliwickiej Starówki obowiązuje zakaz ruchu, wyznaczony znakami pionowymi B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”.
image_pdfimage_print

 

Od 9 sierpnia 2021 r. na drogach gliwickiej Starówki obowiązuje zakaz ruchu, wyznaczony znakami pionowymi B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”.
Ograniczona dostępność wynika z chęci oddania Starówki mieszkańcom Gliwic i osobom miasto odwiedzającym.

Zarządzenie nr PM-4378-2021 Prezydenta Miasta Gliwice z dnia 21 lipca 2021 r. w sprawie wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności w Śródmieściu określa wyłączenia od konieczności stosowania się do znaku „zakaz ruchu”.

Warto zwrócić uwagę na sprawy, które umykają niektórym kierującym.

„Zakaz ruchu” oznacza, że żaden kierujący nieposiadający właściwego identyfikatora nie może wjechać na ulice objęte tym zakazem.

Nie może tego zrobić:
a) Na chwilę, na moment,
b) bo mąż, żona poszła do sklepu,
c) bo nie powoduje to zagrożenia,
d) itp., itd.

W przedostatnim z wyżej wymienionych przypadków istotne jest, że dla zaistnienia wykroczenia nie ma wymogu spowodowania zagrożenia, a jedynie złamania zakazu.
Nie może też zrobić tego, poruszając się na  „wstecznym”, ponieważ „zakaz ruchu” – ściślej „zakaz ruchu w obu kierunkach” oznacza, że nie wolno wjechać za taki znak, bez względu na kierunek poruszania się pojazdu. Podobnie jest w przypadku znaku „zakaz wjazdu wszelkich pojazdów”.

Zasady te egzekwowane są bezkompromisowo.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content