fbpx

Wakacje – lato w górach

image_pdfimage_print

Na początek, to co ważne, kiedy już wyjdziesz na szlak

Mierz siły na zamiary

Być może jesteś zaawansowanym, doświadczonym turystą, albo jesteś „świerzakiem” w górach. Warto pamiętać o małej aklimatyzacji. Zacznij od łatwych, spokojnych szlaków. Spokojnie zwiększaj obciążenia. Góry nie znikną.

Poinformuj bliskich o planie wycieczki

Nie tylko bliskich, poinformuj również np. pracowników  schroniska czy hotelu, w którym mieszkasz, że idziesz w góry i kiedy planujesz wrócić. Taka wiedza może uratować Ci zdrowie lub życie. W przypadku wątpliwości zostaną poinformowane odpowiednie służby. Jeżeli rozładujesz telefon, ulegniesz wypadkowi, albo się „tylko” zgubisz – istotne będzie szybkie podjęcie działań poszukiwawczo-ratunkowych.

Szanuj otoczenie

Góry w lecie potrafią być przepiękne. Nie niszcz ich, nie zakłócaj spokoju i nie pozwalaj na to innym.

Szanuj roślinność i zwierzęta, które będziesz miał okazje zobaczyć.

Poruszaj się po wyznaczonym szlaku

W górach poruszaj się wyłącznie po oznaczonych szlakach. Takie Zasady bezpieczeństwa w górach obejmują poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Sprawdzony teren, towarzystwo innych piechurów – dzięki nim ryzyko wypadku jest znacznie minimalizowane. Szlaki w Polsce są dobrze oznaczone i należy się przemieszczać tylko według znaków je wytyczających.

Zdobywaj szlak, ale nie za wszelką cenę

Jesteś zdeterminowany do osiągnięcia wyznaczonego celu? To ważne, ale… ważniejsze jest, byś  bezpiecznie przeżył wakacje w górach. Kiedy psuje się pogoda, zmieniają się warunki, nie ma nic złego w wycofaniu się ze szlaku. Może to zaskakujące, ale miejsce, które chcesz zobaczyć, jutro też będzie w tym samym miejscu.

Żeby wyjść na szlak, musisz być przygotowany

Buty, buty, buty.

Kwestia doboru odpowiedniego obuwia  jest niezmiernie ważna. Miej wyobraźnię i mądrość, Stosuj buty odpowiednie do miejsca w którym się znajdujesz, chyba że chcesz być przysłowiowym Januszem lub Grażyną  z internetowych memów.

Przyroda, przyrodą – pamiętaj o kontakcie z innymi

Co do zasady, sugerujemy cyfrowy detoks w czasie wakacji. Od każdej zasady, mogą być wyjątki. Dlatego, naładuj  baterię w telefonię. Sprawdź listę kontaktów, wpisz numer do schroniska i numery ludzi, z którymi wypoczywasz. Sytuacja w górach może zmienić się w każdej chwili. Nie pozwól, by telefon się rozładował, możesz go potrzebować, by uzyskać pomoc. Weź też naładowany powerbank. Jeżeli to możliwe, wcześniej przetestuj jego działanie. Nie zapomnij też o latarce.  Potrafisz posługiwać się papierową mapą? Masz kompas? Zabierz je ze sobą. Zapisz sobie numer telefonu właściwego oddziału GOPR.

Miej ze sobą apteczkę

Zasada, o której czasem zapominamy – „lepiej nosić niż się prosić” mówi, w tym przypadku, noś ze sobą apteczkę, najlepiej dobrze wyposażoną. Pozwoli ona na opatrzenie drobnych zranień, które bez wątpienia mogą przytrafić się na szlaku. Co ważne, być może będziesz mógł pomóc komuś, kto jest z  Tobą na szlaku.

Słońce, deszcz, a potem…

W górach często następują szybkie zmiany pogody. Świeci słońce, po chwili, zrywa się silny wiatr, zza grzbietu najbliższej góry słychać odgłosy burzy. To nie scenariusz  filmu, tylko realna możliwość, dlatego spakuj do plecaka odpowiednią, nieprzemakalną odzież.

Burza – co robić?

Kiedy słychać grzmoty jak najszybciej zawróć z drogi i wróć w bezpieczne miejsce. Burze w górach mają wyjątkowo widowiskowy charakter, ale mogą być śmiertelnie groźne. Jak już wiesz, że jej nie unikniesz, staraj się zminimalizować ryzyko porażenia pioruna. Unikaj otwartych przestrzeni, strumyków, pojedynczych drzew.

Numery alarmowe do GOPR i TOPR:  985
601 100 300.
Możesz też skorzystać z numeru alarmowego 112

Twoje bezpieczeństwo, to również Twoja sprawa, pamiętaj o tym.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content