fbpx

Znieważenie strażników – nie ma przyzwolenia

Nie było, nie ma i nie będzie przyzwolenia na znieważanie nas, podczas i w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.
image_pdfimage_print
Grafika dekoracyjna

W naszej pracy często spotykamy się z osobami komentującymi to co robimy. Szanujemy wolność słowa, z jednym zastrzeżeniem.
Nie było, nie ma i nie będzie przyzwolenia na znieważanie nas, podczas i w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych.

Poniżej przedstawiamy informację na temat takiej właśnie sytuacji – znieważenia strażników miejskich w związku i podczas wykonywania obowiązków służbowych.
W tekście możecie przeczytać o:

Interwencja na Placu Piłsudskiego

Interwencja związana była z zawiadomieniem o zakłócaniu porządku publicznego przed klatką schodową jednego z budynków przy Placu Piłsudskiego.
Na miejscu zastaliśmy trzech nietrzeźwych mężczyzn, którzy głośno się kłócili. Kiedy nas zobaczyli, stali się agresywni, jeden z nich znieważał nas, używając słów wulgarnych.
Przebieg interwencji był dynamiczny i wymagał użycia środków przymusu bezpośredniego. Mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi (za zakłócenie porządku) i umieszczeni, do wytrzeźwienia, w Izbie Wytrzeźwień.

Działanie po interwencji

Po interwencji, do Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia, przez jednego z mężczyzn, przestępstwa z art. 226 §1 Kodeksu Karnego.
Prokuratura, po ocenie zgromadzonego materiału dowodowego, przesłała do Sądu Rejonowego, akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, oskarżając go o znieważenie funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Gliwicach.

Znieważenie funkcjonariuszy

Art. 226 §1 Kodeksu Karnego – § 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
 

W ocenie Sądu …

Przedstawione przez Prokuratora okoliczności czynów i wina oskarżonego nie wzbudziły wątpliwości Sądu, który, w postępowaniu nakazowym, uznał mężczyznę winnym zarzucanych mu czynów.

Konsekwencje prawne

Sąd wymierzył oskarżonemu karę ośmiu miesięcy ograniczenia wolności, polegająca na obowiązku wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne, w wymiarze trzydziestu godzin w stosunku miesięcznym

Ponadto zasądził na rzecz pokrzywdzonych funkcjonariuszy kwoty po 300 zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Dodatkowo zasądził od oskarżonego łącznie 220 zł tytułem opłat sądowych.

Poniżej publikujemy skan wyroku Sądu  w przedmiotowej sprawie.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content