fbpx
24 listopada 2022

Bezpieczny Pieszy

Wczoraj (23.11.2022 r.) wzięliśmy udział w akcji Bezpieczny Pieszy, która miała na celu zwrócenie uwagi nie tylko na zachowanie ostrożności przez kierowców ale i samych pieszych.
image_pdfimage_print


Ze statystyk wynika, iż to w dalszym ciągu kierujący pojazdami są odpowiedzialni za większość potrąceń pieszych, co  nie oznacza, iż piesi nie łamią przepisów i zachowują się nieskazitelnie. Co może stanowić zagrożenie na drodze i czy pewnych sytuacji można uniknąć?
Jakie grzechy mają na sumieniu kierujący? Nadmierna prędkość, ignorowanie pieszego, który chce w miejscu do tego przeznaczonym przejść przez jezdnię, brak koncentracji podczas jazdy i korzystanie np. z telefonu to nie wszystko. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pozostawienie auta w odległości mniejszej niż 10m od przejścia dla pieszych też stanowi zagrożenie. Pomyślcie, kiedy z za takiego auta wychodzi na jezdnię dziecko jest słabo widoczne….
Co mają na sumieniu piesi? Wchodzą na jezdnię bez wcześniejszego uprzedzenia kierowcy, wprost przed nadjeżdżające auto nie dając kierowcy możliwości bezpiecznego zatrzymania się lub wychodzą z za przeszkody, np autobusu, zamiast patrzeć gdzie idą zapatrzeni są w telefony…
Kiedy robi się ciemno najłatwiejszym sposobem aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo jest odblaskowy element. Taki mały a tak „wielką ma moc”.
Pamiętajmy o sobie nawzajem i myślmy z życzliwością. Z drugiej strony jest człowiek, nie robot, może popełnić błąd. Ale kiedy i piesi i kierowcy dołożą starań by przejście dla pieszych było bezpieczne unikniemy wielu tragedii.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content