fbpx
7 marca 2023

Dymiące ognisko

Ognisko. Jedni je rozpalają, aby przyjemnie spędzić czas przy blasku ognia inni, by pozbyć się resztek drewna, które zalega na posesji.
image_pdfimage_print

W jednym i drugim przypadku obowiązują standardy dotyczące tego,co możemy do ognia wrzucić. A więc przypominamy: NIE spalamy płyt meblowych, wszelkiego lakierowanego drewna, mokrych gałęzi i liści. Szkodzi to nie tylko środowisku, ale zatruwa Was samych!
Wczoraj (6.03.2023 r.) takie ognisko zauważyliśmy na ulicy Wschodniej (dzielnica Sośnica, rejon 3). Sprawca wykroczenia do ogniska dołożył mokre drewno i płyty wiórowe. Czym jest płyta wiórowa? Powstaje ona z wiórów drzewnych, do których zlepiania wykorzystuje się specjalne żywice mocznikowo-formaldehydowe lub kleje poliuretanowe oraz żywice melaminowo-uretanowe.
Podczas ich spalania wydzielają się lotne związki organiczne. Są one szkodliwe dla naszego zdrowia. Osoby, które nadal palą takie płyty trują nie tylko siebie, ale i innych. Zostały wyciągnięte konsekwencje Przewidziane prawem wobec tej osoby. Przestrzegamy również innych art. 191 ustawy o odpadach:

Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content