fbpx
10 stycznia 2023

Kominki i piece odchodzą w zapomnienie.

Z dniem 1 stycznia 2023 r. weszły w życie wymagania § 5 uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego nr V/36/1/2017 z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, czyli tzw. uchwały antysmogowej.
image_pdfimage_print


Przepis ten dotyczy instalacji, które wydzielają ciepło lub wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika. Zaliczamy do nich piece kaflowe, kominki, piece typu kuchnia, piece typu koza. 
Instalacje, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku, muszą spełniać minimalne poziomy sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji zanieczyszczeń. Mogą być jednak użytkowane jeśli :
– osiągają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 % lub
– zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu do wartości określonych w punkcie 2 lit. a załącznika II do Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.

Jeśli macie wątpliwości to chętnie pomożemy. Sprawdzimy czy instalacja spełnia aktualne normy.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content