fbpx
7 września 2022

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza

W Międzynarodowy Dzień Czystego powietrza warto przemyśleć kilka eko-kwestii, związanych z możliwością pozyskania dofinansowania do wymiany źródła ciepła.
image_pdfimage_print

Wszystko dla ekologii. A co należy zrobić, jeśli już zdecydowaliśmy się wymienić piec lub przeprowadzić termomodernizację budynku? Warto zwrócić się o pomoc do programów dofinansowań, np. program miasta Gliwice lub Program Czyste Powietrze. Zachęcamy do zapoznania się z warunkami ubiegania się o dofinansowanie.
Miejski program dotacji obejmuje wymianę źródła ciepła, a dotacja z budżetu Miasta Gliwice obecnie wynosi:

  • do 6 tys. zł – przy zmianie ogrzewania na gazowe, elektryczne, olejowe, z miejskiej sieci ciepłowniczej;
  • do 12 tys. zł – przy zmianie ogrzewania na: gazowe, elektryczne, olejowe, z miejskiej sieci ciepłowniczej wraz z termomodernizacją budynku (w terminie do 4 lat przed datą złożenia wniosku);
  • do 10 tys. zł – przy zainstalowaniu pompy ciepła posiadającej znak jakości EHPA-Q lub znak jakości CEN Heat Pump Keymark.
  • do 4 tys. zł – przy zainstalowaniu automatycznego kotła na biomasę (pellet drzewny), posiadającego certyfikat potwierdzający spełnienie klasy 5 normy przenoszącej normę EN 303-5.
  • do 4 tys. zł – przy zainstalowaniu wodnych kolektorów słonecznych posiadających certyfikat Solar Keymark.

Z kolei Program Czyste Powietrze obejmuje m.in. wymianę i montaż źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, ocieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu: do 30, 37 lub 69 tys. zł (podstawowy, podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania) oraz do 47 lub 79 tys. zł przy dotacji z prefinansowaniem (podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania). Szczegóły programu Czyste Powietrze znajdują się TUTAJ.

Wszystkie szczegóły dotyczące programów dotacyjnych można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Gliwicach – TUTAJ.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content