fbpx
3 października 2023

Naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie strażników miejskich

W trakcie podejmowania przez nas czynności, w mężczyźnie zaczęła wzrastać agresja. Mężczyzna szarpał za ręce, umundurowanie oraz zaczął odpychać interweniującego funkcjonariusza i używał wobec niego słów wulgarnych powszechnie uznanych za obelżywe. Po chwili dołączyła do niego jego matka.
image_pdfimage_print

Zaczęło się niepozornie od  postoju pojazdu na chodniku w sposób utrudniający ruch i niepozostawienie co najmniej 1,5 m przejścia, co niestety jest częstym elementem waszych próśb o interwencje. Na miejscu właściciel pojazdu okazał się bardzo nerwowy. Pomimo faktu, że był w towarzystwie swojej małej córeczki, jego zachowanie odbiegało daleko od przyjętych norm. Z przykrością stwierdzamy, że nie dawał jej w tym momencie dobrego przykładu i wychowania. W trakcie podejmowania przez nas czynności, w mężczyźnie zaczęła wzrastać agresja. Mężczyzna szarpał za ręce, umundurowanie oraz zaczął odpychać interweniującego funkcjonariusza i używał wobec niego słów wulgarnych powszechnie uznanych za obelżywe. Po chwili dołączyła do niego jego matka. Kobieta również zaczęła szarpać i odpychać jednego ze strażników. Mężczyzna ostatecznie podjął próbę ucieczki, w związku z czym, został zastosowany wobec niego środek przymusu bezpośredniego – paralizator elektryczny.

Za nieprawidłowy postój grozi stuzłotowy mandat ale za naruszenie nietykalności funkcjonariusza i jego znieważenie to już do 3 lat pozbawienia wolności.

Sąd orzekł, że zarówno mężczyzna jak i kobieta są winni zarzucanych im czynów. Mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości 2000 zł oraz łączną kwotą kosztów sądowych 270 zł. Natomiast kobieta została ukarana grzywną w wysokości 1000 zł oraz łączną sumą kosztów sądowych 170 zł.

Pamiętajcie, że jesteśmy po to, aby Was chronić i utrzymywać porządek w społeczeństwie.

Znieważenie funkcjonariusza publicznego oraz naruszenie jego nietykalności cielesnej są czynami karalnymi, które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami.

Poniżej skan wyroku.

Ustawa z dn. 06.06.1997 r. Kodeks karny (Dz.u. z 1997 nr 88 poz. 553 z późn. zm.)

Art. 222

§ 1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 226

§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content