fbpx

Prawo jazdy poproszę... ale ja tylko na chwilę

Nie masz prawa jazdy, nie siadaj za kierownicą.
image_pdfimage_print
strażnik miejski, niebieski samochód

Warunkiem koniecznym do poruszania się pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych jest posiadanie stosownych uprawnień. Niestety nie wszyscy chcą o tym pamiętać.
Niedawno pisaliśmy o takich przypadkach.

i

Co po takim incydencie? Sprawa trafia do Sądu, który rozpatrując wniosek, ocenia dowody i podejmuje decyzję o wyroku w przedmiotowej sprawie.

Dwie historie łączy jeden zarzut – wykroczenie z art. 94 §1 Kodeksu wykroczeń.

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Pierwszy kierujący nie zastosował się na ul. Górnych Wałów (dzielnica Śródmieście, rejon 6) do znaku „zakaz zatrzymywania się”. Podczas kontroli okazało się, że nie ma uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

Drugi kierujący nie zastosował się na ul. Zwycięstwa (dzielnica Śródmieście, rejon 6) do znaku „zakaz zatrzymywania się” i on, podobnie jak pierwszy kierujący, nie miał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W obydwu przypadkach postąpiliśmy identycznie, do Sądu przesłaliśmy wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń. W obu przypadkach Sąd uznał, że dowody winy nie budzą wątpliwości i orzekł w obu przypadkach:

  • karę grzywny w kwocie 1800 zł,
  • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 8 miesięcy,
  • koszty dodatkowe – łącznie 250 zł.

zdjęcie ilustracyjne – SM Gliwice

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content