fbpx
17 listopada 2023

Ryzyko i konsekwencje prowadzenia pojazdu bez uprawnień:

Kierowca pojazdu marki Ford prowadził samochód bez wymaganych uprawnień.
image_pdfimage_print

Prowadzenie pojazdu bez wymaganych uprawnień to nie tylko naruszenie prawa, ale również potencjalne ryzyko dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Pomimo tego, że przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów różnią się w zależności od kraju, większość jurysdykcji wymaga, aby kierowcy mieli odpowiednie uprawnienia. Poniżej omówimy, dlaczego prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Ten niebezpieczny incydent miał miejsce w dniu 24.09.2023 roku przy ulicy Składowej w Gliwicach, gdzie kierowca pojazdu marki Ford prowadził samochód bez wymaganych uprawnień. Ta sytuacja ma poważne konsekwencje zarówno prawne, jak i dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

W związku z powyższym oskarżonemu została wymierzona dość kosztowna kara a mianowicie:

  • karę grzywny w wysokości 1700 zł,
  • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy,
  • zasądza od obwinionego  na rzecz Skarbu państwa koszty sądowe, obejmujące opłatę w kwocie 70 zł oraz wydatki postępowania w kwocie 170 zł.

Łączna wysokość wyroku wyniosła aż 1940 zł + 6 miesięcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Warto zastanowić się, czy pozostawiać portfel lżejszym, czy być świadkiem tego, jak nasze nieodpowiedzialne zachowanie zamienia się w wyrok, którego lepiej byłoby uniknąć. 

Czy warto ? Oceńcie sami …

Przypominamy przepisy w tym zakresie:

Art. 94 Kodeksu wykroczeń z dnia 20 maja 1971 r. tj. z dnia 4 września 2023 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 2119) – Prowadzenie pojazdu bez uprawnień lub prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu.

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia,
podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content