fbpx

A komu to przeszkadza…2

Jeszcze jeden, krótki tekst o drobiazgach, które drobiazgami nie są.
image_pdfimage_print

„Bo się śpieszyłem, a nie było wolnego miejsca”. Czy pośpiech jest wystarczającą podstawą do tego, by utrudniać życie innym?
W drodze funkcjonują obok siebie różni uczestnicy ruchu drogowego. Łączy ich jedno. Muszą ze sobą współistnieć na ściśle określonych zasadach.

Kiedy jeden z uczestników te zasady narusza, inny, odczuwa co najmniej uciążliwość.
Popatrzcie na zdjęcie.

Pojazd został zaparkowany w taki sposób, że całkowicie zablokowane zostało przejście (po chodniku) dla pieszych, widać też osobę, która z powodu zachowania kierującego czerwonym samochodem została zmuszona do wyjścia na ulicę, by ominąć przeszkodę.

Czyli?
Kierujący czerwonym samochodem uznał, że jest ważniejszy niż piesi, że nie musi przestrzegać zasad.
Jak wiecie z informacji zawartej tutaj, jego samochód został odholowany, a on poniósł konsekwencje prawne swojego zachowania.

Lekceważenie zasad to nie tylko konsekwencje prawe, to przede wszystkim narażanie innych na zagrożenia tak jak w tym  przypadku – konieczność wychodzenia na ulicę.

Tak przy okazji…

Jeden z internautów komentując zapowiedź naszej informacji „zablokował chodnik i … poszedł…” napisał, cyt. „Dużo lepsze rozwiązanie niż blokady na koła”.
Każdy z nas ma prawo do opinii, niestety w tym przypadku nie możemy się z godzić z przytoczoną wypowiedzią. „blokada” na kole samochodu i odholowanie samochodu, to dwa różne instrumenty, mające na celu dyscyplinowanie kierujących, naruszających zasady postoju pojazdów określone w prawie o ruchu drogowym 

„Blokady” zakłada się, kiedy pojazd został pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, ale nie utrudnia ruchu i nie zagraża jego bezpieczeństwu – patrz art.130 a ust.8 prawa o ruchu drogowym.
„Usunięcie pojazdu z drogi” stosuje się wtedy, gdy został on pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub  w inny sposób zagraża bezpieczeństwu – patrz art.130 a ust.1, pkt 1 prawa o ruchu drogowym.

Jak widzicie, tych instrumentów nie można stosować zamiennie.

Nie wolno usunąć pojazdu z drogi jeżeli nie są spełnione warunki – postój w miejscu zabronionym, utrudnienie ruchu lub inne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jeżeli ww. warunki są spełnione – nie wolno użyć urządzenia blokującego koła pojazdu (popularnej „blokady”).

Przestrzeganie zasad jest bardzo ważne – pozwala bezpiecznie żyć i przede wszystkim unikać konsekwencji ich naruszania.
Dlatego prosimy – przestrzegajcie zasad (nie tylko  w ruchu drogowym).

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content