fbpx

Gliwice chcą oddychać

image_pdfimage_print

Wydział Dzielnicowych prowadzi akcję “Gliwice chcą oddychać” związane z uświadamianiem mieszkańców o szkodliwości palenia odpadów w piecach i kotłowniach przydomowych. Działania polegają na informowaniu społeczeństwa o szkodliwym działaniu substancji, które wydzielają się podczas spalania śmieci z gospodarstw domowych i dostają się do atmosfery.

Strażnicy przeprowadzają rozmowy z mieszkańcami posesji prywatnych na ten temat oraz rozdają ulotki.

Pamiętajmy, że podczas spalania śmieci do atmosfery wydostają się trujące substancje chemiczne, zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii.

Za palenie śmieci funkcjonariusz Straży Miejskiej może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych w przypadku skierowanie sprawy do Sądu grzywna może wynieść 5 tysięcy złotych.

Często w okresie jesienno-zimowym wiele osób ulega pokusie pozbycia się śmieci paląc je w piecach domowych. Metoda ta nie pomaga zaoszczędzić na kosztach węgla, wydajność energetyczna nieposegregowanych śmieci nie jest tak wielka, a może stać się przyczyną bardzo poważnych i „kosztownych” kłopotów.
Fakt takiego działania przede wszystkim wynika z braku wiedzy społeczeństwa na temat konsekwencji, jakie wynikają z takiego postępowania.


Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content