fbpx

Eko-poniedziałek, czas na eko-powtórkę

Eko-poniedziałek, eko-powtórka, chroń środowisko
image_pdfimage_print

Dziś przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą środowisku wokół nas, które spowodują, że jesteśmy, będziemy bardziej Eko.
Nie zaśmiecaj środowiska, wytwarzaj mniej śmieci.

 

Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, kupujemy, kupujemy coraz więcej, więcej zakupów, to więcej śmieci, po opakowaniach, torbach itp.
Warto segregować odpady, bo w ten sposób zmniejszamy ilość śmieci, pisaliśmy o tym wielokrotnie. Papierowe ręczniki są niezmiernie wygodne, ale czy w zaciszu domowych nie możemy wykorzystywać  po prostu kuchennych ścierek. Warto przemyśleć balans pomiędzy ilością odpadów a mniej czy bardziej ekologicznych praniem.
Idziemy na zakupy. Na rynku jest ogromny wybór toreb wielorazowego użytku, które są nie tylko bardziej Eko niż „jednorazówki, ale są zdecydowanie wygodniejsze.
Kiedy już mówimy o segregowaniu śmieci, warto przypomnieć o jednym, często pomijanym drobiazgu, o bateriach. W naszych domach jest mnóstwo urządzeń zasilanych ogniwami elektrycznymi.
Warto przemyśleć zastosowanie akumulatorków, wszędzie tam gdzie, to możliwe i rezygnację z jednorazowych baterii. Jeżeli już z nich (baterii) korzystamy. Wyrzucajmy zużyte do specjalnych pojemników.

Pij wodę z kranu

Dla wielu, szczególnie pamiętających dawne czasy, to może być kontrowersyjna decyzja, ale, woda z kranu jest zdatna do picia  niemal w całym kraju. Macie obawy co do jakości wody, zastanówcie się nad ogólno dostępnymi filtrami.  Dzięki temu oszczędzamy pieniądze, oszczędzamy środowisko, bo na wysypiska trafia mniej plastiku. Oczywiście nie przekonamy wielbicieli wody gazowanej, ale i na to mógłby się znaleźć sposób.

Oszczędzaj energię

Nie każdy może sobie pozwolić na pobieranie energii wprost ze środowiska. Fotowoltaika wymaga odpowiednich powierzchni, urządzeń i przede wszystkim środków finansowych na jej uruchomienia
Brak takich możliwości nie oznacza, że nie możemy oszczędzać energii. Wystarczy pomyśleć o wymianie choćby źródeł światła na bardziej ekologiczne. Warto o tym myśleć, warto to zrobić.
I na koniec.

Oszczędzaj wodę
Bo warto, bo często jest jej mniej, niż powinno być. Rozważ zmianę domowych przyzwyczajeń. Długi prysznic zamiast długiej kąpieli oszczędzi wodę, zakręcenie kurka podczas mycia zębów oszczędzi wodę. Przykłady można mnożyć, bo każdy z nas je zna. Dlatego warto pomyśleć, co możemy zrobić, dla siebie, dla naszych bliskich i naszego środowiska.

 

foto:pixabay.com

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content