Noc Sylwestrowa, to również czas, kiedy postanawiamy świętować przy użyciu fajerwerków. Pamiętajmy, że odpalanie tego typu wyrobów, to niebezpieczna zabawa, a ich używanie bardzo często wiąże się z ogromną ilością zranień, a niejednokrotnie doprowadzają nawet do wypadków śmiertelnych.
Jak pokazuje doświadczenie, najczęściej ofiarami poparzeń są młodzi i niedoświadczeni ludzie.
Przyczyną większości wypadków jest niewłaściwe użytkowanie środków pirotechnicznych i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy więc, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zawsze zgodnie z instrukcją. Dlatego przygotowaliśmy dla Was garść porad dotyczących bezpiecznego ich używania.
Po pierwsze – kupujmy fajerwerki tylko u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców.
Zanim użyjemy jakiegokolwiek wyrobu pirotechnicznego, należy sprawdzić, czy wyrób pochodzi z legalnego źródła, podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi, oraz oznaczenie CE (umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany wyrób spełnia wymagania UE).
Produkty te powinny mieć również dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim, zawierającą co najmniej informację dotyczącą sposobu ich odpalenia, oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.
Sprawdźmy również, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych, pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń, czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się.
Wyrób, który przeznaczony jest do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, powinien być wyposażony w oprzyrządowanie pozwalające na właściwe ustawienie, w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania. Z kolei petarda przeznaczona do trzymania w dłoni powinna posiadać uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia.
Pamiętajmy również, że korzystając z fajerwerków, należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, każdorazowo czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
Nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów, które mogą być narażone na pożar.
Zważmy również, aby fajerwerków używać z poszanowaniem zasad współżycia społecznego, pamiętając o sprzątnięciu wystrzelonych i zużytych produktów. Tym samym zadbamy o czystość i porządek w najbliższym otoczeniu.
Nie zapominajmy, że huk petard niepokoi również zwierzęta, szczególnie domowe czworonogi, które nieprzyzwyczajone do głośnego huku mocno przezywają ten okres. Warto mieć więc również na uwadze i naszych małych przyjaciół, by nie byli oni narażeni na dokuczliwe odgłosy wystrzałów.
Przypominamy jednocześnie, że ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy Kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego (patrz: art. 51 i 83 Kodeksu wykroczeń). Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec 2021 roku i początek Nowego Roku 2022 był dla nas wszystkich spokojny i bezpieczny.