Jak wymienić piec

Wspieramy odpowiedzialne zachowania - zorientuj się jak i do kiedy należy wymienić stary piec!

Wymień piec – nie szkodź sobie i innym!

Wspieramy odpowiedzialne zachowania!
Macie w domu stary kocioł, tzw. „kopciucha”? Już niedługo będzie trzeba się go pozbyć. Obecnie stary kocioł należy wymienić na piec minimum 5 klasy. Przedstawiamy garść przydatnych informacji na temat kotłów.
– Kotły użytkowane dłużej niż 10 lat trzeba wymienić do 1 stycznia 2022 roku.
– Kotły użytkowane od 5 do 10 lat od daty ich produkcji należy wymienić do 1 stycznia 2024 roku.
– Kotły mające mniej niż 5 lat należy wymienić do 1 stycznia 2026 roku.
– Kotły 3 lub 4 klasy można eksploatować do 1 stycznia 2028 roku.
Wszystko dla ekologii. A co należy zrobić, jeśli już zdecydowaliśmy się wymienić piec lub przeprowadzić termomodernizację budynku? Warto zwrócić się o pomoc do programów dofinansowań, np. program miasta Gliwice lub Program Czyste Powietrze. Zachęcamy do zapoznania się z warunkami ubiegania się o dofinansowanie.
Miejski program dotacji obejmuje wymianę źródła ciepła, a dotacja z budżetu Miasta Gliwice obecnie wynosi do 50% wartości inwestycji – maksymalnie 4.000,00 zł. Warto zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2021 roku kwota dotacji wynosić będzie maksymalnie 6.000,00 zł.
Z kolei Program Czyste Powietrze obejmuje m.in. wymianę i montaż źródła ciepła, instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, ocieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Szczegóły miejskiego programu znajdują się na stronie Urzędu Miasta w Gliwicach – KLIKNIJ, gdzie zachęcamy do zapoznania się również z treścią Uchwały Rady Miasta Gliwice.
Szczegóły Programu Czyste Powietrze znajdują się na stronie programu – KLIKNIJ.

Skip to content