fbpx

Przeziębienie, a może COVID-19? Poradnik, część 3

Przeziębienie, grypa czy… COVID19? Trudne pytania, trudne odpowiedzi. Z nami będzie łatwiej.
image_pdfimage_print

Złe samopoczucie, katar, bolące gardło, to nie musi być to najgorsze, ale trzeba sprawdzić, co jest powodem tego, że źle się czujemy. Co zrobić w przypadku pierwszych objawów infekcji? Wiele chorób ma podobne objawy. Dlatego, nie wolno lekceważyć objawów choroby – szczególnie tych, o których wiemy ze mogą być zapowiedzią groźnej choroby.

Program DOM – Twoje domowe centrum monitoringu zdrowia
Program Domowa Opieka Medyczna umożliwia monitoring Twojego zdrowia, gdy jesteś chory na COVID-19, ale nie wymagasz leczenia w warunkach szpitalnych.
Do kontroli Twojego zdrowia służy pulsoksymetr, niewielkie urządzenie, które mierzy saturację, czyli poziom natlenienia krwi. Wystarczy, że nałożysz go na palec i połączysz ze specjalną aplikacją, którą instalujesz w swoim telefonie. Możesz też zgłaszać wyniki pomiarów przez infolinię.

Pulsoksymetr trafia do Ciebie bezpłatnie. Gdy ukończyłeś 55 lat, automatycznie kwalifikujesz się do programu i otrzymasz urządzenie do domu pocztą. Jeśli jeszcze nie masz 55 lat, możesz zamówić pulsoksymetr przez Internet lub przez kwalifikację przeprowadzoną przez lekarza POZ.

W razie niepokojących wyników zadzwoni do Ciebie konsultant i jeśli będzie taka potrzeba, umówi konsultację telemedyczną z lekarzem.
Pogotowie ratunkowe (Ratownictwo medyczne)
Jeśli Twój stan nagle się pogorszy i sytuacja będzie zagrażała Twojemu życiu lub zdrowiu, zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112.

WAŻNE!
Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem lub jesteś zakażony, koniecznie poinformuj o tym dyspozytora, który przyjmuje Twoje zgłoszenie.

Bezpłatna infolinia NFZ
Pod numerem 800 190 590, bezpłatnie i przez całą dobę, otrzymasz wszystkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem.
Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie znajdziesz najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, punkt wymazowy w Twojej okolicy, oraz doradzą, jak skontaktować się ze szpitalem.

Zaszczep się przeciw COVID-19
Zadbaj o ochronę przeciwko COVID-19. Szczepienie chroni przed ciężkim przebiegiem choroby. Od ręki możesz przyjąć szczepionkę w blisko 8 tysiącach punktów szczepień, które działają w różnej formie (stacjonarnej, wyjazdowej, mobilnej).
Zarejestruj się na szczepienie przez Internetowe Konto Pacjenta, bezpłatną i całodobową infolinię pod numerem 989, SMS wysłany na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie, aplikację mobilną MojeIKP lub wybrany punkt szczepień.

Opracowane na podstawie:
Poradnik „To przeziębienie, czy już COVID? Co powinienem zrobić?” (źródło)

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content