fbpx
10 maja 2021

Uprzątnięty teren przy ulicy Portowej (dzielnica Łabędy)

Niektóre z podejmowanych działań zajmują nie dają się rozwiązać na miejscu i zajmują nieco więcej czasu. Tak też było, gdy 17 kwietnia w rejonie ulicy Portowej, nad brzegiem rzeki Kłodnica ujawniono dużą ilość odpadów komunalnych.
image_pdfimage_print

W takim przypadku najważniejsza jest próba ustalenia sprawcy wykroczenia – dokonywana jest analiza podrzuconych odpadów na miejscu celem odnalezienia szczegółów lub danych osobowych. Mowa tu o wykroczeniu z art. 145 Kodeksu wykroczeń, który głosi: “Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”, którego sprawca może spodziewać się wyciągnięcia konsekwencji przewidzianych prawem.

W przypadku braku bezpośredniego wyjścia na sprawcę kolejnym krokiem jest doprowadzenie do uprzątnięcia terenu. W tym celu najważniejsze jest ustalenie właściciela zanieczyszczonej nieruchomości i przekazanie mu informacji o konieczności jego wysprzątania. W powyższym przykładzie właścicielem okazał się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – Zarząd Zlewni w Gliwicach. Wraz ze zobowiązaniem do posprzątania przekazywane jest pouczenie, że w przypadku niedopełnienia obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości podjęte zostaną czynności związane z wykroczeniem z art. 117 Kodeksu wykroczeń, którego §1 mówi “Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.”

Szczęśliwie, opisywana sprawa znalazła swoje pożądane zakończenie – w trakcie rekontroli przedmiotowej działki 2 maja okazało się, że teren jest uprzątnięty. Warto pamiętać o swoich obowiązkach, jako właściciela nieruchomości, a jednocześnie – nic nie usprawiedliwia zachowania osoby podrzucającej odpady…

Udostępnij:
Open chat
Potrzebujesz pomocy?
Jak możemy Ci pomóc?
Skip to content